Дървесна пепел за торене

Пепелта от изгоряла дървесина съдържа над 20 минерала, които са от незаменима полза за развитието на растенията, ето затова може да се използва като достъпен и ефективен, естествен тор. Тя е богата на полезни елементи като калий, калций, фосфор, бор и манган.  

Дървесната пепел може да се използва за торене в градината в сух и течен вид. Суха тя трябва да се закопае в почвата, а разтворите могат да се използват за поливки.

Съдържанието на хранителни вещества в дървесната пепел зависи от какъв горски вид е получена. Пепелта от широколистните видове е по-богата с хранителни вещества в сравнение с пепелта, получена от иглолистните видове. Ето защо можете да се възползвате от чистата дъбова пепел на "СИ Груп Инвест България".

Прилагайте за наторяване само пепел, получена от изгаряне на дърва без други примеси и отпадъчни материали

Съхранявайте пепелта добре затворена в съд с капак,за да не се овлажнява.Така тя ще запази полезните си свойства в продължение на години. Трябва да знаете, че намокрена от дъжд или угасена с вода тя престава да бъде ефикасна. Водата отмива много лесно хранителните вещества от пепелта. 

Не забравяйте, че пепелта от каменни въглища и/или брикети няма стойността на тор.

Как да я използвате

Краставиците са един от зеленчуците, които изпитват особен дефицит на калций и калий при образуването на завръзите в оранжериите. Затова по време на цъфтежа трябва да се торят с настойка от пепел, като се осигурява по 500 мл на всяко растение. Процедурата се повтаря след 10 дни.

Краставиците навън пък могат да се торят и чрез листата, като се опръскват с пепелна отвара. Това се прави в периода на активен растеж и бутонизация по 3-4 пъти.

Aко искате доматите и пиперите да са здрави и силни, наторете почвата преди засаждането им с по 3 чаши пепел на всеки квадрат площ. При засаждането на разсадите трябва да сложите по шепа дървесна пепел във всяка ямка. След това можете да обработвате със суха пепел около насажденията, като внимателно я закопавате в пръстта.

Лукът и чесънът също искат пепел, когато растат. При есенната обработка на терена за тези култури трябва да осигурите по 2 чаши пепел на всеки квадрат, а през пролетта дозата се намалява наполовина.

При засаждането на картофи в двора си, сложете във всяка ямка по 2 супени лъжици суха пепел. При обработването на почвата около насажденията можете да сложите по 1 чаша на квадрат, а в периода на загърляне – по 1-2 супени лъжици. Полезно е да обработвате и листно картофите. Напудрянето на картофените насаждения пък ще им помогне да се справят с вредните червеи.

При прекопаването на зелето можете да внесете по 1-2 чаши дървесна пепел на квадрат и по шепа от нея при засаждането в ямките.

При морковите и цвеклото дървесната пепел се прилага преди засяването им, като на всеки квадрат се слага по 1 чаша и почвата се разкопава. След това можете да слагате веднъж на седмица пепел преди поливане на растенията.

Ягодите са едни от плодовете, които също обичат дървесната пепел. След цъфтежа можете да посипете храстчетата с по 10-15 г. Това ще ги предпази от сиво гниене. Повторите ли процедурата, намалете двойно дозата.


Кои растения не бива да се торят с дървесна пепел?

По правило всички растения, които обичат кисели почви, не реагират добре на торенето с пепел. Такива са:

Плодове – киви, боровинки

Зеленчуци и подправки – пипер, бобови, репички, киселец

Цветя и храсти – азалия, камелия, хортензия и други декоративни растения, които се нуждаят от кисела почва.

Подхранването с дървесна пепел има смисъл само при тежки и глинести почви, тъй като при леките пепелта се отмива бързо и няма особен ефект върху растенията.

Как да използваме правилно дървесната пепел?

Не внасяйте пепел заедно с оборски или птичи тор, тъй като ще намалите влиянието на азота. При засаждане на растения, внесената пепел трябва задължително да бъде смесена с пръст, защото има опасност да изгори корените им.

Не внасяйте пепел при почва с pH по-високо от 7.

Трикове при използване на дървесна пепел:

Разсипете пепелта около растенията и покрийте с шума или слама. Това ще унищожи вредителите.

За контакти, въпроси или поръчки на дървесна пепел, не се колебайте да се свържете с нас. 

Източници: domigradina.com, agri.bg, agrozona.bg

Pages